ICANN Etkinliklerine ilk defa katılacaklar için bir Newcomer’dan denenmiş öneriler

Bu blog’u okuduğunuz için şimdiden ICANN hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğunuzu düşünmek yanlış olmaz sanırım. En basit tarifiyle ICANN, dünya’da tek internet olması için çalışan; IP Adres ve domainlerin çalışmasını sağlayan, hükümetlerin, şirketlerin, markaların ve bireylerin üye olduğu, destek verdiği gelir amacı gütmeyen bir kurum. ICANN gelir amacı gütmüyor ama faaliyetlerini devam ettirebilmesi için de finansal olduğu kadar gönüllü desteklerine de ihtiyaç duyuyor. Bu noktada da biz internet’e gönül verenler devreye giriyor.

17 senedir Internet sektöründe çalışan, #ICANN58 etkinliğine katılmış bir newcomer (yeni gelen) olarak benim kişisel önerilerim aşağıda yer alıyor. Bu arada genel bir bilgi; ICANN etkinliklerine nasıl katılınacağını, hatta ne işe yarayacağını bile bilemeyenler için ICANN ekibi çalışmış ve yönlendirmiş ama eğer sizin sorunuz ve cevabı burada değilse, benim de cevabı verebileceğime inanıyorsanız bana mesaj gönderebilirsiniz, haklıysanız 2 gün içerisinde dönerim :)

Öncelikle etkinliğe giderken kayıt yaptırın.
ICANN etkinliklerine katılım ücretsiz. Tüm etkinlikler ve duyurular ICANN EVENTS sayfasında güncel. Örneğin en yakın etkinlik olan Haziran 2017’deki  Güney Afrika/Johannesburg etkinliğinin sayfası ve kayıt işlemleri bu linkte. Kayıt formunu oluştururken çalıştığınız kurum, göreviniz gibi sorular var. Eğer çalışmıyorsanız, ya da burada bulunma amacınız halihazırdaki işiniz ile ilgili değilse bu alanı kendi isteğiniz doğrultusunda doldurabilirsiniz. Ama unutmayın bu bilgilerin bazıları konferans boyunca boynunuzda taşıyacağınız kimlik kartında yer alacak ve insanlar bu bilgileri okuyarak sizinle sohbete başlayacak.

Örneğin ben son bir kaç senedir danışmanlık ve mentorluk yapıyorum. Bu sebeple kayıt olurken; iş ünvanımı “Freelancer”, çalıştığım alanı da  özel sektör (Private Sector) olarak belirttim.

 

Newcomer olmanın avantajını doyasıya yaşayın.
ICANN, topluluğa yeni katılanlara gerçekten büyük bir önem veriyor, yıllık toplantılarda neredeyse bir tam günü alan özel bir eğitim ve yönlendirme toplantısı düzenliyor. Katılmak için özel bir şey yapmaya gerek yok. Siz etkinliğe kayıt olurken zaten ilk defa bir ICANN etkinliğine kayıt olduğunuz için size otomatik bilgilendirmeler geliyor, yönlendirilme kusursuz çalışıyor. Sakın ne gerek var bu eğitime, ben direkt toplantılara gireyim demeyin sakın. Sizin gibi ilk defa gelenlerle, ya da ilk deneyimlerini paylaşan senior’larla bir arada bulunmak paha biçilemez.

Etkinlik ücretsiz, peki masrafların altından nasıl kalkarım? diyorsanız…
Uçak, konaklama ve yiyecek masraflarınızı sizin karşılamanız gerekiyor. Ama her zaman olduğu gibi uçak biletinizi son dakikaya bırakmadan alırsanız uygun bir bilet yakalayabilir, ICANN‘ın çevre otellerdeki özel indirimlerinden de yararlanabilirsiniz. Konferans alanında sabahları kahvaltı ve aralarda kahve/meyve/içecek servisi yapılıyor. Bu sebeple gün içerisinde harcamalarınız minimumda kalacak. Etkinlik süresince bazı öğlen ve akşam yemekleri organizasyonları da yapılıyor.

Ama bu öneriler bana yetmiyor, öğrenciyim, etkinliğe katılmak istiyorum ama bütçe ayıramam diyorsanız; Fellowship ve NextGen programları tam sizin aradığınız. Bu programlara kayıt yaptıran ve koşullara uyan kişilere (bazı programlarda yaş sınırı var, bir de etkinlikte sunum yapmanız isteniyor) ICANN seyahat ve konaklama masrafları konusunda destek oluyor, böylelikle topluluğa katkısı olabilecek yeni kişilere de kapılarını açıyor. Yalnız bu programlara katılmak için biraz hızlı olmalısınız. Örneğin Haziran toplantısının başvuruları Ocak’ta kapandı ama yine bu sene Ekim ayında Abu Dhabi‘de yapılacak #ICANN60 için başvurular 15 Mayıs’ta başlıyor.

Etkinlik öncesinde nasıl hazırlanabilirsiniz?
Öncelikle konferans takvimi çıkınca mutlaka vakit ayırın, ilgilendiğiniz konuları not alın. Eğer akıllı telefon kullanıyorsanız her toplantının uygulaması oluyor, indirip katılacağınız etkinlikleri işaretleyebilirsiniz.
ICANN topluluğu çok fazla kısaltma (acronym) kullanıyor, öncesinde bu sözlüğe bir bakın, konuşulanlar bildiğiniz bir dilde de olsa size Çince gelmesin :) Bu arada Çince ICANN’ın çeviri desteği verdiği diller arasında. Etkinliğin ana dili İngilizce, herkes arasında İngilizce konuşuyor ama konferanslarda İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca, Rusça ve Çince dillerinde bütün büyük oturumlarda çevirmen desteği var.

ICANN topluluğu sadece teknik bilgi sahibi kişilere değil, tüm deneyimlerden gelenlere açık. Benim size önerim etkinlik öncesinde ICANN içerisindeki grupları incelemeniz ve bu grupların yaptığı çalışmalar, hedefleri hakkında bilgi edinmeniz. Newcomer toplantısında tamamı hakkında size genel bilgiler verilecek ama öncesinde dilerseniz geçmiş toplantıları da takip edebileceğiniz kadar bilgi online’da sizi bekliyor. Her bir grubun kendi özel sitesinden grup üyeleri hakkında detaylı bilgi edilebilir, kendinize bir nevi tanışılacaklar listesi de hazırlayabilirsiniz. Örneğin ben GNSO grubunun çalışmalarına yakından ilgi duyuyorum. Öncesinde GNSO ekibinin hazırladığı ön bilgilendirme sitesi grubu daha yakından tanımak için harika bir fırsattı. Bütün grupların benzeri bilgilendirme sitelerine ICANN web sitesinden ulaşmanız mümkün.

Etkinlik öncesinde ICANN ekibi ile iletişimde olun.
Kayıt yaptırdığınız anda ICANN ekibi sizinle iletişime geçip, sizi yönlendirmeye başlayacak. Bu yönlendirmeleri dikkatle okuyun, özel oturumlar için yapmanız gereken kayıt işlemlerini yerine getirin. Ekiple konferans öncesinde tanışmak yalnızlık duygusunu bir parça olsun hafifletmiyor değil. Üstelik kendi bölgenizden etkinliğe katılanlar ile yapılacak özel toplantılara katılmanız için de şart.

Özel İpuçları;
Utangaç olmayın. ICANN öyle bir topluluk ki, aslında herkes büyük bir aile. Ben 58. etkinliğe yetiştim, Business Launch yemeğinde tanıştığım Marilyn S Cade, katıldığı 51. etkinlik olduğunu söyleyince gözlerim yuvalarından çıkmış olabilir. Sıcak bir merhabanın, kimliğinizdeki yeşil renkli “newcomer” sticker’ını göstermenin karşınızdakine etkisi büyük. İlgi alanlarınızı, geçmişinizi bir kaç cümle ile özetleyin. İnanın sohbet kendiliğinden akacak.

Tabi herşey bu kadar günlük gülüstanlık değil. Konular hala yabancı geliyor. Sürekli toplantılara girip çıkmaktan beyniniz zorlanmaya başlıyor, enerjinizi korumakta zorlanıyorsunuz. Benim gibi dışa dönük bir insanın bile zaman zaman kendini yalnız hissettiği anlar olmadı değil. Ama birden hiç kimseyi tanımadan katıldığınız bir öğlen yemeğinde Birleşmiş Milletleri andıran bir masada kendinizi buluyorsunuz, sıcacık bir sohbet başlıyor, herkes ilk defa katıldığı toplantıları anlatıyor, üzerinizdeki yeniliği atmanızı sağlamaya çalışıyorlar, iyi ki gelmişim diyorsunuz. En iyi öğütleri newcomer eğitim toplantısında ve bu masada otururken aldım dersem yalan olmaz. “Herkes en az bir defa newcomer’dı bunu unutmayın” dediler, hakikaten ne kadar doğru. Bir diğeri de ilk başta ne konuşuluyordu inanın bende anlamıyordum diyen deneyimli ICANN‘liler yüreğimize su serptiler.

ICANN etkinlikleri farklı konularda ve dünyanın heryerinde yapılıyor. Senede 3 defa yapılan, büyük etkinlikler yaklaşık 6 gün sürüyor. Gerçekten çok yüksek tempolu, koşuşturmalı geçiyor. Dünyanın her bir yerinde olabileceği içinde sizin yaşadığınız yere yakın bir toplantı seçmeniz de mümkün. Etkinliklerde ayağınızda çok rahat edeceğiniz bir ayakkabı olduğundan, yanınızda vitamin, enerjiniz kalmadığında ağzına atabileceğiniz badem, fındık, çantanızda da sürekli dolu bir su şişesi olduğundan emin olun. Yoksa benim gibi öğle yemeğinizi cafe’ye bile gidemeden, bulduğunuz ilk köşede yiyebilirsiniz.

Etkinlik boyunca iyi beslendiğinizden emin olun, çok enerji gerekiyor :)

Son öneriler;
Bolca kartvizit alın yanınıza. Kartvizit kalmadı diyenlerin kimlik kartlarının fotoğrafını çekin, sonrasında Linkedin ya da ICANNWiki‘den yeniden kontağa geçebilirsiniz. Networking topluluk içerisinde bir dahaki seferi yalnızlık çekmemeniz için şart :)

Bir de bonus;
Etkinliğe gitmeye özendiniz, istediniz ama kısmet değilmiş olmadı gidemediniz. Bu topluluğun içerisinde yer almak için tek şansınız etkinliklere gitmek değil. Tüm toplantılara remote participation ile uzaktan internet üzerinden (çeviri desteği ile) katılabilir, sanki salondaymışcasına dileğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Hatta geçmiş etkinlikleri de şu anda izlemek mümkün.

İyi deneyimler.

Cagan Caglar

23 Mart 2017 İstanbul

Category : etkinlik, Genel, seyahat
Tags : ,