Ücretsiz Online Dijital Pazarlama Eğitimleri (Online Kurs & Sertifika)

Etrafımızdaki dijital pazarlama eğitimlerinin ne kadar da çoğaldığına dikkat ettiniz mi? Sayıları artsa da talebi o kadar fazla ve derin ki, arz’ın talebi ne kadar karşılayabildiği biraz şüpheli. Hal böyle olunca yıllardır çevremden gelen hangi online pazarlama eğitimine katılayım, hangi online sertifika programı daha iyi gibi sorulara cevap veriyorum.

Dijitalde dönüşüm artınca dijital pazarlama alanında kurslar, eğitimler hali ile hızlıca arttı etrafımızda. Ücretli, sertifika veren kurs sayısı bir hayli fazla ama ben özellikle evinden, saat sınırı olmadan, trafikte boğuşmadan alınabilecek ücretsiz sertifikaları ve online kursları derleyeyim, etrafımdaki eşime dostuma önerdiğim kursları bir blog’da toplayayım, sektöre faydam olsun istedim. Bana en çok gelen sorulardan birine hemen cevap vereyim. Evet, online eğitimlerin dili genelde ingilizce. Türkiye’de Türkçe eğitimde mümkün, ama naçizane önerim; dijitaldeki değişimler anlık, günlük olduğu için ingilizce konusunda problem yaşıyorsanız bir an önce çözmenizi öneririm. Sular seller gibi konuşmanıza gerek yok, okuduğunuzu anlamananız eğitimleri takip etmek için yeterli. Terimleri öğrendikten sonra zaten %50’sini otomatik anlamış oluyorsunuz hatta :)

Sizin de deneyip memnun kaldığınız programlar varsa yorum bırakmanızı rica ediyorum :)

Öncelikle dijital pazarlama denince akla hemen SEO, Adwords ve Facebook geliyor. Ama eğer işin temelini anlamadan taktikler ile yola çıkarsanız ne hedefiniz, dolayısı ile de ne de sonuçlarınız olur. Naçizane önerim öncelikle pazarlama konusunda kendinizi bir parça geliştirmeniz. Oturup sayfalar dolusu pazarlama iş planı yazacak kıvama gelin demiyorum ama marka kavramını, tüketicinin satın alma yolculuğunu ve neyin motive ettiğini, önemini bir parça olsun bilin derim.

Bu kavramların her birinin üzerine basit bir arama ile bir dolu kitap ve makale bulabilirsiniz ama derli toplu ve Türkçe nerede bulurum derseniz size IAB Türkiye‘nin Re-kobi eğitimini öneririm. Benim de eğitmenlerinden biri olduğum proje; video eğitimler ile kobilerin pazarlama konusundaki ihtiyaçlarına bir nebze olsun katkıda bulunmayı hedefliyor. Projenin farklı illerdeki ticaret odaları ile ortaklaşa düzenenlenen konferansları da oluyor, eğer çalıştığınız şirket bulunduğunuz şehirdeki ticaret odasına üye ise takip etmenizi öneririm.

Bu konudaki ikinci önerim ise Google Primer. Google’ın çalışanlarının zamanlarının %20’sinde çıkardıkları ürünlere bayılıyorum. Cep telefonunuzdan uygulamayı indiriyorsunuz, sonrasında yolda, toplu taşımada uyumadan önce nerede bir 5 dk boş vaktiniz varsa videolardan pazarlama, online v.b. çeşitli konularda eğitim alıyorsunuz. Şu anda eğitimler sadece İngilizce, ama eminim pilot proje başarılı olursa devamında Türkçe altyazı da gelebilir.

 

Google Adwords ve Google Analytics Sertifikası

Pazarlamanın geneline biraz göz attıysanız, Google’ın eğitimlerinden başlamakta fayda var. Online medya pazarının %50’sinden fazlası Google’ın elinde malum. Üstelik sadece reklam eğitimleri değil, her pazarlamacının bilmesi elzem olan Google Analytics‘in de eğitimlerini ücretsiz alabilir ve sertifikasına online çalışıp, sınava girebilirsiniz.  Google Partners adresinden kayıt olarak girebileceğiniz sınavlar için Google’ın Türkçe çeviri ile hem eğitim hem de sınav dokümanları mevcut. Üstelik sınavda Türkçe.

Ama diyorsanız online eğitimler güzel ama yüz yüzesi gibi olmuyor. O zaman sizi Google’ın İstanbul’da her çeyrek düzenlediği ücretsiz eğitimlere alalım. Yerler kısıtlı, her eğitim sonrasında sınava girmek ve sertifikayı aynı gün almak mümkün. Eğer bu işlere sıfırdan başlıyorsanız bu eğitimlere gitmeden önce dokümanları gözden geçirmenizi öneririm.

Sertifikaları almak, bu araçları online’da eksiksiz kullanabilmek değil malesef. Youtube‘daki kanallardan çeşitli ekran görüntüleri eşliğinde biraz daha ileri seviye eğitimler alabilirsiniz. Benim tavsiyem kendinize bir blog açın. Google Analytics’e bağlayın, minimumda da bir adwords bütçesi ayırın kendinize. Öğrendiğiniz bilgilerin pratiğe geçmesi için en kısa yol biraz test etmek kanımca :)

Sosyal Medya Eğitimleri

Aklınıza hemen Facebook, Twitter ve Instagram geliyor değil mi? Facebook Reklamcılığı deniz derya bir konu ama onun sertifikası yok. Yerine Türkçe altyazı ile hazırlanan videolar ile dolu dolu bir eğitim var.

Ama derseniz ben reklama girmeden biraz daha genel bir eğitim istiyorum. O zaman sizi buraya alalım. Hootsuite, bir çok büyük markanın kullandığı bir sosyal medya aracı, onlarda sektörü geliştirmek için bir ücretsiz program hazırlamışlar. Başlangıç için hiç fena değil. Başlangıç ve orta düzeyde 6 eğitim programından sonra dilerseniz sertifika almak için sınava da girebilirsiniz. (Ücretli sertifika – 199 USD)

SEO

SEO yani arama motoru optimizasyonu dijital pazarlama’nın en önemli konularından. Artık kimi içerik yazarları “SEO Editor” şeklinde yeni ünvanlar bile kullanır oldular. SEO, görünüşte hem teknik, hem de pazarlama tarafında tarafında yapılması gereken bir dolu taktik içeriyor. Yani sitenin altyapısı SEO’ya uygun olsa da, içeriğin kendisi, hatta içerik girerken yapılması gerekenler, dışarıdaki sitelerden almanız gereken linkler ya da sosyal medya uzantılarınızın hepsi SEO’da etkili.

Benim size iki önerim var bu konuda;

Birincisi MOZ‘un SEO Başlangıç eğitimine bir göz atmanız.

İkincisi de içeriğin site trafiğini nasıl gelişirebileceğini, nasıl katkıda bulanabileceğini çok iyi anlatan Hubspotun ücretsiz eğitimi. Inbound Marketing adı verilen kavram ile sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz buyer persona’ları oluşturmaktan, onu siteye getirecek adımlara ve içeriğe kadar bir çok konu çok keyifli videolar ile sunuluyor. Eğitim sonunda sertifika sınavına girebilir, CV’nizi daha da şık gösterecek bir belge edinebilirsiniz.

 

Bonus eğitimler;

Eğer diyorsanız bu eğitimler güzel de ben biraz daha işin tekniğine, koduna girmek istiyorum. O zaman size önerim; Udacity. Standford’dan çıkan girişimcilerin sitesi. Hem ücretli hem de ücretsiz eğitimler söz konusu. Eğer programları 12 aydan kısa bir sürede tamamlıyorsanız size yaptığınız ödemenin %50’sini geri iade ediyorlar. Ücretsiz kurslara buradan ulaşabilirsiniz. Benim ilgimi Data Analysis eğitimi çekti. Haftada 6 saat çalışıp, 6 haftada tamamlamak mümkünmüş.

Pazarlama konusunda biraz hayal gücünüzün gelişmesine, ilham’a ihtiyacınız varsa Ted videolarını öneririm. Ted tüm dünya’da düzenenlenen ücretsiz konferanslar dizisi, her alandan olduğu gibi pazarlama alanından da çok fazla konuşmacının videosuna ulaşmanız mümkün. Üstelik Türkçe altyazı seçeceği ile.

 

Bol şans :)