İstanbul sınırlarında gerçek bir cennet : Atatürk Arboretumu

Uzun zamandır gitmek istediğim bir yerdi Atatürk Arboretumu. Ertelemeye son kampanyamız adı altında listemize giren bu sene mutlaka gidelim, görelim, yeşile doğaya doyalım istediğimiz özel bir mekandı.

Haftasonu maaile gittik. İphone’la çekilmesine rağmen yeşili, güzelliğini hissedeceğiniz mekana ilişkin notlarımı kısa kısa belirtiyorum, zaten sonrasında (fotoğraflara baktıktan sonra) yazıyı okumaya haliniz kalmayabilir.

  • Arboretum’da nedir diyenlere en sevdiğim kısa tarif: Açık hava ağaç müzesi.
  • Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde yer alıyor.
  • İçerisinde Türkiye’nin ilk fidanlığı da yer alıyor.
  • Hafta içi ve hafta sonu giriş ücretleri farklı. Öğrenciler hafta içi 2 TL, haftasonu 5 TL, yetişkin haftasonu 15 TL idi.
  • Küçük bir otoparkı var. Sabah erken saatlerde doluyor, bu sebeple yol kenarına park ediliyor.
  • İçeride tuvalet var. Ama yiyecek-içecek yasak. Yani piknik aktivitesi için uygun bir yer değil. Çantanızda bile hiç bir şey sokamıyorsunuz. Buna rağmen içeride dolaşırken sağa sola atılmış, bir kaç çöpe denk geldik. Halkımızın görgü seviyesi malesef belli.
  • İçeride yeme-içme olmayınca biz bir şeyler atıştırıp girdik. İçeride minimum 3-4 km yürüyeceğinizi düşünün. Enerji seviyenizi önceden yukarı çıkarmakta fayda var.
  • Sabah saatlerinde daha sessiz ve sakin. Öğleden itibaren kalabalık oluyor.
  • Çocukla gitmek için ideal. Küçük çocuğunuz varsa mutlaka pusetini yanına alın. Ya da salın koşsunlar :)

Bitki çeşitliliği açısından biraz hayal kırıklığı oldu sanki, ama 40 yıllık botanikçi olmadığım için oksijene, doğa yürüyüşüne ve sohbete verdim kendimi, tadı da en çok böyle çıkıyor.

4 mevsim keyfi çıkacak bir yer, ama özellikle bahar aylarında gitmenizi öneririm. Sonbaharda ayrı bir güzel oluyor diye duydum, özellikle youtube’da harika videolar var, izlemenizi öneririm.

Atatürk Arboretumu - Harika yürüyüş yolları var.
Atatürk Arboretumu – Harika yürüyüş yolları var.

 

Atatürk Arboretumu - 2 göleti var, etraflarında yürüyüş ve dinlenmek mümkün.
Atatürk Arboretumu – 2 göleti var, etraflarında yürüyüş ve dinlenmek mümkün.

 

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu – Yeşilin çeşitli tonlarını İstanbul il sınırları içerisinde görebilirsiniz.

 

Atatürk Arboretumu - Aile ile gitmek için harika bir mekan.
Atatürk Arboretumu – Aile ile gitmek için harika bir mekan. Yukarıda küçük hanım yataktan zorla kalkan birine benziyor mu hiç? İçeri girdiğinin 2. dakikasında “bir dahaki sefere geldiğimiz de” şeklinde başlayan cümleleri ile beni dumur etti :P