Napoli – Sicilya (Palermo) – Pompeii – Amalfi (Gezi notlarım)

Bu şehir sıralamasında bir gariplik sezdiniz değil mi? :) Normalde Napoli ve Amalfi aynı bölgede olduğu için ardı ardına yapmak daha mantıklı olabilir, ama konu biz olunca rotayı biraz daha zorlaştıralım, tatili öyle yapalım dedik : )

Şaka bir yana Sicilya’da gerçekleşecek bir düğün davetiyesinin gelişi ile başladı tatil planımız. Biz aslında Fransa ve Almanya’yı içerecek bir Orta Avrupa seyahati planlıyorduk. Yurtdışı tatil bütçemizin tek başına Sicilya’ya gitmesine gönlümüz izin vermeyince, düğünün yapılacağı Sicilya’ya Napoli – Amalfi rotasını da ekleyip tatili 8 güne ; İtalya içinde 3 bölge, 2 uçuş, 2 ferry, 1 araç seyahatininde olduğu, taşıtların yetmeyip üstüne tam tamına 72 km yürüdüğümüz bir serüvene çevirdik. Kardeşim rotayı görünce “Amerikalı gibi gezeceksiniz, çok yorulacaksınız” dediğinde hehe dedim ama ilk gün Napolide 15 km yürüyüp, akşam ferry’de motor bile çalışmadan kabinde yatakta yatıyor olmam gerçek cevabın ta kendisi :)

Her bir bölgenin kendine ayrı güzellikleri, yenecekleri, gezilecekleri var. Ben de bu toparlayıcı blog’u yazayım ama her bir bölge için de ayrı ayrı bloglar da yazayım istedim.

Napoli önerilerime buradan, Sicilya (Palermo) önerilerime buradan, Amalfi (Pompeii, Amalfi ve Sorrento Coast) önerilerime de buradan ulaşabilirsiniz.  Bu kadar yetmez derseniz de üstüne tatlı niyetine ve Castellamare del Golfo’da yapılan düğünle ilgili blog‘um var. :)

Kısa kısa;

Güney İtalya insanları bize çok benziyor. Biraz az eğitimli, fazlaca gürültülü, üstüne üstelikte sabırsızlar. Yemekleri gerçekten çok güzel. Ama 1 hafta kadar kalırsanız sürekli makarna, pizza ve deniz ürünleri yemekten bıkabilirsiniz. Ara ara büyük merkezlerde sushi satan yerler gördük sadece. Yani İtalya’da dünya mutfağı yok.(Biz görmedik gerçekten) Biz açıkçası yok mu bir tencere yemekleri yahu demekten kendimizi alamadık :) Domates soslarının tadı inanılmaz, o domatesi o hale nasıl getiriyorlar tariflere baktım ama sırrını çözemedim. Genelde basit tarifleri var, kuzey kadar fazla sayıda malzeme kullanmıyorlar ama yemeklerdeki sadelik bizim daha çok hoşumuza gitti. En büyük zorluk kahvaltı. Kruvasan, kahve ve reçel tarzı kahvaltı size yetiyorsa İtalya tam bir cennet olabilir. Ama bizim yaptığımız gibi son konaklama noktasını mutfaklı seçip kendi kahvaltınızı da hazırlayabilirsiniz :)

Seyahat dönemimiz Eylül sonuna denk geldi. Okullar İtalya’da açık olduğu için tatil yöreleri boşalmıştı. Positano dışında nispeten boştu. Gündüz hava sıcak ve güneşli idi ama geceleri Akdeniz ikliminin hafif titreten rüzgarı bizi de yaladı geçti. Bu sebeple hafif yazlıklar alın ama mevsimlikleri (merserize kazak, hırka ve yağmurluk) mutlaka valize ilave edin.

Tatil organizasyonunu tamamen online yaptık. Booking.com’dan otel rezervasyonlarımızı hallettim, ucuzabilet.com’dan uçak biletimizi aldım. Her bir adımda eşimin fikir, onayına gittiğim için biraz zorlandım (kendisi hazırlıklar sürerken araya bir Buenos Aires, bir de Los Angeles seyahati sıkıştırdı) ama yazılmış bloglar ve www.tripadvisor.it en büyük yardımcım oldu. İlave bilgi ihtiyacınız olduğunda öyle atılan ingilizce emaillere cevap falan yazan yok, boşuna ek bilgi için uğraşmayın :)

Araştırırken en vakit zaman harcadığımız konuların başında Napoli – Palermo arasında seyahati nasıl yapacağımız geliyordu. Araba kiralayabilir, otobüs kullanabilir, trenle gidebilirdik. Biz bunları kenara koyup deniz yolunu tercih edip, ferry ile gittik. Özellikle kabin kiralayınca sanki bir otelde kalıyoruz da sabah sadece erken kalkmak zorundayız gibi rahatça, konforlu şekilde seyahat ettik.

Bir de uçuş uyarısı. Napoliye uçarken, THY bedava bilet millerindeki vergi miktarı ile Alitalia Roma aktarmalı uçuş fiyatı neredeyse aynı olunca biz milleri harcamayalım diye Alitalia’yı seçtik. THY ile aralarındaki hizmet farkı muazzam. Napoli – Roma iç hat uçuşunda su bile ikram etmediler. Roma – İstanbul gibi 2,5 saatlik bir uluslararası uçuşta ise ikramları sıcak-soğuk içecek (alkolsüz) ve tuzlu-tatlı seçecekli paket içindeki kraker paketleri idi. Yani siz siz olun, uçakta yanınıza sağlıklı atıştırmalık ve yiyeceklerinizi yanınıza alın. Bir de Alitalia mutlaka rötar yapıyor, Roma büyük bir havalimanı olduğu için iç-dış terminal değişikliği vakit alıyor. 2 uçuş arasının 1,5 – 2 saat olması gayet normal. Daha kısasında risk alırsınız, benden uyarması.

Bloglarda araç kiralama ile ilgili iki uyarı dikkatimi çekmişti. Kiralama yapacaksanız bulabildiğiniz en küçük aracı kiralayın diyorlardı. Park ciddi problem, biz Fiat 500 kiraladık, her yere sığdı :)  Bir diğeri de büyük kiralama ofislerini tercih etmemizdi. Global ofisler bizim Türkiye’de alıştığımız şekilde çalışıyorlar, lokal olanların ehliyet ile ilgili farklı standartları olabilir, tatilinizde boşuna stres yaşamayın. Özellikle havalimanlarında araç kiralama ofisleri çok yoğun çalışıyor, eğer kesinlikle kiralayacaksanız ve tarihleriniz belli ise önceden online kiralamakta fayda var.

Ülke içinde seyahat etmek için araç kiralamak şart değil, farklı alternatifler var. Örneğin; Napoli – Palermo (Sicilya) arasında 12 katlı bir ferry kullandık. Palermo’dan düğün için geçtiğimiz küçük bir kasabaya erişmek için önce özel şöförlü bir araç ama artık ortama iyice alışınca da dönüşte bizim özel halk otobüsü diye tabir edebileceğimiz Russo otobüslerini kullandık.

Genelinde insanlar çok çok az İngilizce konuşuyor. Ama ingilizce sözcükleri uzatarak sonunu sesli harfle bitirmek gibi değişik yollar :) ile kendimizi anlattık, yemeğimizi sipariş ettik, yolumuzu bulduk :) Free wifi ülke genelinde az noktada var. ATM’lere her yerde rastladık. En az rastladıklarımızdan biri ise benzin istasyonu oldu. Genelde şehrin göbeğinde 2 pompadan oluşan mini alanlar var. Dolayısı ile tuvalete girebilmek için bir cafe’de bir şeyler içmek şart.

Yukarıda da bahsettiğim gibi her bölgede detaylı bilgiler içeren bloglarım da mevcut. Aşağıdan linklerine ulaşabilirsiniz.

Napoli önerilerime buradan, Sicilya (Palermo) önerilerime buradan, Amalfi (Pompeii, Amalfi ve Sorrento Coast) önerilerime de buradan ulaşabilirsiniz.