Bir Sicilya düğünü …

Düğün için 3 günlüğüne adaya gelen, bu 3 gününde bir buçuğunu Castellammare Del Golfo gibi küçücük bir balıkçı kasabasında geçiren bir bir turistin Sicilya notlarından ne çıkar bilemiyorum ama yazayım anısı olsun istedim. Bu yazı kilise nikahı ve düğünle ilgili oldukça fazla detay içerir, baştan uyarmak isterim. Palermo notlarımı ise bu yazıda ayrıca bulabilirsiniz.

Açıkçası Napoli’nin düzensizliğinden, temposundan sonra Sicilya’nın her şeyi bir güzel geldi bize. Sabahın 6 buçuğunda ferry’den Palermo limanına inip bizi alacak şöförü beklemeye başladık. Biz İtalyanca, şöförde İngilizce bilmeyince buluşmamız biraz Türk filmlerine benzedi ama olsun Palermodan 1 saat sürecek bir kara yolculuğu ile düğünün yapılacağı kasabaya yola çıktık sonunda. Bu bekleyişte en çok ilgimi çeken Palermo’luların güne gerçekten erken başlaması idi. Saat 7 civarında bizdeki 8-8.30 trafiğini gördüm desem yalan olmaz. Yollar çok düzenli. Yapılaşma adada çok fazla. Sicilya çok büyük bir ada ve bu kadar inşaat ve yaşam malzemesinin ana karadan taşınıyor olması insana garip geliyor bir yandan.

Castellammare del Golfo minicik bir kasaba, üstüne üstlük sezonun kapanmasından sonra gidince kimsecikler kalmamıştı. Otele giriş yapabilmek için vakit geçirmemiz gerekince bari bir yerlerde güzel bir kahvaltı yapalım dedik ama kruvasan ve kahve dışında malesef bir seçenek yoktu. Yine de keyfini çıkardık diyebilirim :)

IMG_6382

IMG_6389

IMG_6388

Corso Giuseppe Garibaldi adında yayalara açık güzel bir caddeleri var. Burada alışveriş için dükkanlar ve cafeler var. Osteria ve Pizzeria’ları da çok çeşitli. Ama pizzeria’lar pizzayı odun fırınını öğlenleri yakmayıp, sadece akşam yemeğinde servis ediyorlarmış. Valla bana bu siesta olayları ve bu gibi rahatlıktan olan konular çok enterasan geliyor bu ülkede ne yalan söyleyeyim. Biz kendi ülkemizde ırgat gibi güdülmeye, her saat çalışmaya, çalıştırılmaya o kadar alışmışız ki, refah düzeyi yüksek bir ülkenin yaşam düzeyi bizi şaşırtabiliyor.

Otelimize yerleştik, bu arada kaldığımız otel Booking.com’da 9 puan alan konukseverliği efsane olan bir yer. Hani olurda yolunuz o taraflara düşecek olursa hem kasabanın göbeğindeki konumu gerekse kahvaltısının güzelliği ve temizliği ile öneririm. Neyse yerleştik, duş, dinlenme derken nikahın kıyılacağı kilise için yola koyulma vakti gelmişti bile.

İlk katıldığım kilise nikahı değildi ama uzunluğu, özeni ve tarzı ile şaşırttı beni. Kilise bizim kaldığımız kasabaya komşu Alsace kasabasında idi. Damat oralı :) Damat İtalyan, Gelin Hollanda-Endonezya ‘lı olunca, bir de bir çok ülkeden tanıdıkları olunca dünyanın neredeyse her yerinden gelenler vardı. Neredeyse 2 saat süren nikah töreninde hiç skılmadık, çünkü tüm konuşmaları ister İtalyanca ister İngilizce takip edebileceğimiz kitapçıklarımız vardı. Nikah çıkışı klasik pirinç savaşları, aile fotoğraf çekimi gibi klasiklerle sürdü gitti.

Nikahın kıyıldığı kilise

Dani & Fede Kilise Seramonisinden bir kare

 

Düğün ise apayrı bir mekanda bizim kaldığımız otele 25 dk uzaklıkta havuzlu bir tesiste idi. Giderken tam da güneşin batışına denk geldik. Bizim ülkemizde de güneş harika batar ama bu özel renkleri fotoğraftan bile olsa görün isterim.

IMG_6310

IMG_6311

İtalyanlar eğlenceli insanlar, dolayısı ile düğün pek eğlenceli geçti. Girişte önce Prosecco ikram edilen bir kokteyl vardı. Tüm davetlilerin gelin ve damatla resimleri ağaçlara asılmıştı, giderken resminizi almayı unutmayın notu ile :) Valla ben prosecco’ya hiç dayanamıyorum. Aç olmama rağmen iki kadeh içmişimdir :) Allahtan düğün alanına giderken garsonun biri kanepe tepsisini uzattı da, somonlu bir minik kanepe ile midemi bastırdım.

Yemekler şa-ha-ney-di. Balık ağırlıklı bir menü vardı. Başlangıçların saat 9’da servis edilmesi dışında yemeklerden gerçekten aşırı memnun kaldık. Karidese, kalamara doydum :) Özellikle ahtapot için sıraya girmekten bıkmadım. Enterasan geldi ama düğün pastası kesmediler, onun yerine çeşit çeşit tatlılar ikram ettiler, götürdük tabi.

IMG_6332

 

Düğün hediyemiz ise gerçekten çok özeldi. Damadın Sicilya-Alsace limonlarından kendi eliyle yaptığı Limoncello. Yummy :)

IMG_6350

Düğün sonunda havuzlu bir mekan tutmanın gerçek anlamını farkettik. Gelin ve damat kendilerine eşlik eden arkadaşları ile havuzda idiler. Mayo mu? Haha :)

Dani ve Fede’ye ömür boyu mutluluklar :)

Category : seyahat
Tags :