Umay Villa D17 Detoks Diyeti – Kişisel Deneyim içerir :)

Bu blog’da iyice yeme-içme, diyet bloguna döndü diyenlere peşin peşin…

Umay Villa detoksları çok merak ediliyor, çok konuşuluyor. Ee haliyle soran da çok. Tek tek cevap vermek yerine blog yazayım dedim, fena mı? :)

 

Öncelikle neden detoks yapmak istedim oradan başlayayım. Önceki blog yazımı okumuşsanız 1 Temmuz’dan bu yana sağlığım için işlenmiş karbonhidrat ve şekerden uzak durduğumu biliyorsunuzdur. Konu sağlık diye başladı ama kiloları vermeye başlayınca da işin rengi değişti. Açık söylemek gerekirse vücudumdaki yağ oranım yüksek olduğu için spor yapmadan bu yağ oranımı aşağıya çekmemin imkansız olduğunu, çeksem bile vücudumun sarkacağını biliyordum.

 

Umay Villa, bu noktada devreye girdi. Aslen pilates hocası, beslenme üzerine de bir dolu yurtdışı eğitim almış. Araştırdım, takip ettim, bir şekilde güvendim bilgisine. Temmuz ayında kitabını aldım, elimden düşüremedim. Bir de ah o resimler yok mu o resimler. Ne resmi olacak canım, daha önceki detokslara katılanların önce-sonra resimleri. Ben hayatımda ilk defa internetteki diyet resimlerine inandım o kadar diyeyim. (Biggest Loser haricinde elbet) Ama bir türlü başlamaya cesarette edemedim. Haftada 5-7 gün, çift idman, üstüne içinde sütün falan olduğu bazıları bana garip gelen yiyecekler. Yağ yağmak için çeşitli içecekler. Yaklaşık 2 ay okuduktan sonra anladım ki ben bu işe kendi başıma zor gireceğim, “zaten haftada yarım kilo- bir kilo yavaş yavaş ta gidiyor bu kilolar, ay canım ne gereeek var” derken detoksu yapmak istediğim tarihle aynı döneme giren D17 anonsu yapıldı. (Detoks 17’nin kısaltması D17. Şimdiye kadar grup şeklinde yapılan 17. Detoks programı instagramda.)

 

Enterasan bir deneyim. 150’den fazla kadın ile instagram grubunda (kapalı sayfa) 5 günlük bir diyet yapıyorsun. İlk başta çekinirim sandım farklı farklı profillerden farklı yaşlarda bir dolu kadın. Ama çekingenlik nedir bilmediğimden olacak çabuk açıldım, bayağı bayağı eğlendim hatta. Bizim eve yakın oturan 2 arkadaşla buluştum, sabahları beraber yürüdük, kader arkadaşlığı yaptık, whatsapp’tan yazıştık, durduk.

 

Programa nasıl kayıt oldum?

Öncelikle menos.kilos@gmail.com adresine bir email göndermem istendi. İstedikleri yaş, kilo, diyet ve spor bilgilerini gönderdim. Uygunsunuz, ödemenizi yapıp instagram hesabını takip isteği iletin şeklinde bir cevap aldım. umayvillashop.com web sitesinden ödememi yaptım. Bilgisini geçtim, yarım saat içinde grubun içindeydim. Burcu hanım maşallah arı gibi çalışıyor :) 5 günlük detoks öncesinde grubun içinde çok hareket yok. Bir kaç gün kala Umay hanım, spor hareketlerini, kuralları, dikkat edilmesi gerekenleri ayrı postlarda yazıyor. Kitabı alan ve okuyanlar için zaten bilindik konular ama insanı havaya sokuyor mu derseniz KESİNLİKLE. :)

 

Detoks’ta neler mi yaşadım?

İlk defa kilomu orada söyledim. (Gerçekten ne annem, babam ne eşim bilmez)

İlk defa 5 gün erken üst üste kalkıp kahvaltıdan önce spor yaptım.

Uzun zamandır ilk defa süt içtim. (Çocukken Nesquik ile içebilirdim sadece)

İnternette ilk defa before-after resimim yayınlandı. (Kapalı grupta)

1 yoga dersi kaçırdım. (Diğer spor programlarına ara vermemiz istendi)

2 tane kritik hareketim oldu;

Öncelikle zamanlama. Ben genelde bu diyet, beslenme, erken kalkma konularında stres yaparım. Etrafı da biraz gererim. Ama bu detoksu eşimin yurtdışı iş gezisinde olduğu bir zamanı denk getirdim. Saat farkı da olunca dert yok, problem yok. Güllük, gülüstanlık geçindik. Ev tamamiyle bana aitti, sanki detoks kampında gibi yaşadım 5 günü.

Bir diğeri de spordan artık bacaklarımın tutmadığı, resmen döküldüğüm bir an vardı. 3. Günün akşamüstünde kendime bir masaj hediye ettim. Üstüne 90 dk’lık tempolu yürüyüş biraz etkisini bozdu ama olsun, sporu aksatmamış oldum.

 

Detoksta neler yedik, neler içtik?

Herkesin en çok merak ettiği konu menü değil mi? Gruptata öyle idi. Çünkü her detoksta ayrı bir yeme-içme ve spor programı var. Detoksun başlayacağı Pazartesi gününden önceki Cuma öğleden sonra bir alışveriş listesi yayınlanıyor. 3 günde o eksikleri alman ve pazartesine hazır olman lazım. Günlük yeme-içme ve spor listeleri ise bir gün önce yine 3-4 gibi paylaşılıyor. Allahım o ne heyecan. Örneğin ben alışveriş listelerinde kinoa ve taze soğanı görünce Allahım kinoalı kısır yapacağız diye öldüm bittim ama malzemeler başka tariflere gitti :) 5 Günün menüsü için galiba 8 defa alışverişe çıktım. Carrefour, Migros ve Macro’dan yaptığım alışverişlerde soya filizini hiçbir yerde denk getiremeyince tazedirekt.com kurtarıcım oldu. 2 defada apartman görevlimiz yetişti, havuç ve dereotunu yetiştiremediğim, ne kadar alsam da tükettiğim bir detoks oldu çünkü :)

Menü içeriğinde neler olduğunu çok merak ediyorsunuzdur şimdi. Valla bana çok uygundu. Karabuğdaydan kinoa’ya, kabak’tan hindi etine kadar çok çeşitli, dengeli bir dağılım vardı. Umay hanımın emeğine saygımdan menüyü burada paylaşmak istemiyorum ama meraktan ölmemeniz içinde size bir hafta boyunca yediklerimden bir kaç resim gösterebilirim. İtiraf etmem gerekirse mutfak bilgim ve becerim pek yetmedi bu işe. Biraz daha yetenekli olsam daha göze hitap eden tabaklar hazırlayabilirdim. Menülere ulaşmak çok kolay, kitabında tam 10 adet diyet programı, koruma menüsü ve spor açıklamaları yer alıyor Umay hanımın.

 

Detoksu grupla yapmanın avantajı var mı?

Herkesin beklentisi çok yoğun 5 günden. 5 gün içerisinde çoğu yağ 3-5 kg verip yıllardır biriktirdiği karın yağlarından bir çırpıda kurtulma hayalleri var. Allahtan içlerinde kıdemli detoksçular da var ki kalabalığı bir nebze olsun yumuşatıp, deyim yerindeyse yükselen tansiyonu aşağıya indiriyorlar. Elinizden telefon düşmüyor. Ben şarjım yetişmiyor diye laptop’tan da bakıyordum, o kadar diyeyim. Ama herkeste bir heyecan, bir motivasyon, resmen ekrandan eve kadar ulaşıyor o güzel enerjiler. :) Programa isteyen detoks listesine göre alışverişi yapıp, yemeğini kendi pişiriyor. Ama İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde oturanlar için hazır paket (her sabah kapınıza istediğiniz saatte günlük tüm yiyecekleriniz pişmiş, hazır) opsiyonu da var. Ben “kendin pişir kendin ye” paketini tercih etmiştim ama anladım ki 5 günde 5 kahvaltı, 5 öğle yemeği, 5 akşam yemeği, 10 ara öğün, üstelik bazen de özel içecekler, yap yap bitmiyor. Su tüketimimiz de 3-4 lt olunca evin en çok kullanılan iki mekanının mutfak ve tuvalet olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim :)

 

Pahalı mı? Bence ucuz. Diyetisyen randevusunun ortalama 200 TL olduğu günümüz Türkiye’sinde Umay hanımın kitabına 32 TL verip, üstüne de 70 TL (kendin pişir kendin ye paketi) ile yaklaşık bir haftalık bir hizmet alıyorsunuz. Hazır pakette ortalama 400-450 TL civarında. Üstüne bir de kargo ücreti vermeniz gerekiyor. İstanbulda Midpoint, Housecafe ayarında bir yerde yemeğe 40-60 TL arası ödememiz gerektiğini düşünürseniz 5 günlük bir beslenme paketi için normal bir miktar. Grupta hazır paket alanların lezzetleri ile ilgili yaptığı yorumlar da dikkatimden kaçmadı değil.

 

Detoksu denemenizi önerir miyim?

Önce bir kitabını alın, içindeki bilgilere göz atın, 10 farklı detoks menüsünü okuyun, instagram sayfasını takip edin. Okuyun, araştırın. Herkesin beslenme amacı farklı. Sizi etkilemek, yönlendirmek istemem ama bana hissettirdikleri, yaşattığı da açıkça ortada. Ben kısa süreli diyetlere inanmayıp, güvenmemekle beraber bu 5 günde de vücudumuzun düzenini bozacak kadar yoğun ve tehlikeli bir şeyler yaptığımıza inanmıyorum. Kişisel deneyimim; enerjim yükseldi, şişkinlik sorunum haricinde vücudumu da iyi hissettim, üstelik bol bol hareket ettim.

 

Gelelim sonuçlara…

Öncelikle evdeki tartı beni delirtti. 5 gün içerisinde önce ilk gün 700 gr. verdiğimi söyledi. Sonra birden bire 500 gr. almış şeklinde. Sonra onu da verdirdi ama tartıma güvenim kalmadı desem yalan olmaz. Vücudum direnç yapıyormuş Umay hanımın söylediğine göre. Menü içeriğindeki karabuğday glutensiz olsa bile buğday neticede, bir de üstüne laktozsuz olsa bile süt içinde ciddi şişkinlik problemlerim oldu. Neyse bunların da çözümü var detoksta :)

 

Benim hedefim vücudumdaki yağ oranımı azaltmak idi 5 günlük detoks sonucunda; 5 gün sonunda evdeki tartıdaki sonuç sadece 900 gr. (yazıyla dokuzyüz) oldu. Acaip bir moral bozukluğu tabi. Ama tanita işin rengini değiştiriverdi. Verdiğim kilo miktarı tanita’da da değişmedi (evdeki tartı ile mecburen barıştım) ama vücudumdan tam 1.7 kg yağ atmışım onu öğrendim. Fazla gelmedi mi? 250 gr’lık sana yağ paketlerini gözünüzün önüne getirin ve o boyutları 7 ile çarpın. Özellikle üst karın bölgemde gözle görülür bir incelme oldu, bacaklarımın iç kısımları da çok farketti. (Pilates ve yürüyüş sağolsun)

 

Tabi insan gruptakiler gibi şöyle bir 3,4 kilo verseydim, bu verdiğim yağ oranı ile moralim tavan yapsaydı keşke demiyor değil. Ama bu yol kısa bir yol değil. Yani senelerce ye ye, sonra 5 günde ver, kurtul. Mantık açısından zaten bir saçmalık olur becerebilsek. Şimdi bayrama kadar koruma programı yapıp, bayramda az şımarıp, bayram sonrası yeni bir detoks programı denemek şeklinde bir hedefim var. Ben normal hayatımda karbonidrat ve şekeri minimumda tükettiğim için zaten benim kendi yolum var, bu detokslar bana yağ oranımı dengelemekte yardımcı olacak şeklinde de stratejimi özetleyebilirim.

Bu detoks sana ne kattı bir cümle ile özetle derseniz de; hayatımda kimseye söylemediğim kilomu grupta açıklayacak kadar rahatlık ve en ama en önemlisi hayatıma spor kattı. Haftada 2 gün yoga’ya gitmeye devam edip 2 gün tempolu yürüyüş ve 2 günde pilates (Valla ben de inanamıyorum, şoktayım) yapmayı planlıyorum. 1 Gün dinlenme olarak uzun oturacağım :)

Sizde spora başlamak istiyor ama bir türlü yapamıyorsanız, evinizde de bende olduğu gibi DVD Player yoksa gruptan öğrendiğim 2 youtube videosunu önermek isterim. Dışarıda yürüyemeyenler ve pilates’te zorlananlar için iki video. Her ikisini de denedim. Evde yürüyüş şıpır şıpır terletiyor, pilates ise yeni başlayanlar için yapılabilecek şekilde hem kolay, hem de etkili.

Pilates’in ünlü hocalarından Denise Austin’den güzel ve etkili bir başlangıç videosu.

Amerikan Kalp Derneği’nin hazırlattığı evde yürüyüş videosu. 40 dk’ta 4.8 km.

Neyi seçerseniz seçin, herkese, her bünyeye farklı şeylerin iyi geldiğini unutmayın. Ama iyi beslenme ve spor bu işin formülü. Doğal gıdalar tüketmeye çalışın, kırmızı et tüketimini azaltın ve hayatınıza hareketi katın.

Sağlıcakla kalın.

Güncelleme (10 Aralık 2015)

Umay Villa artık kapalı grup detokslarını Instagram’da değil, akıllı telefonlardaki MENO kg uygulaması ile yapmaya başladı. İndirmek için tık tık.