Venedik’ten restaurant önerileri – ne yemeli, nerede yemeli?

 

Dünyanın belki de en turistik şehri Venedik. Venedik’li tabir ettiğimiz insan sayısı hızla azalmış, şehir orada çalışanların (çoğu trenle günübirlik gidip geliyor) ve de turistlerin alanı hale gelivermiş.

Hal böyle olunca Venedik’te lokal bir tat bulmak çok zor. Gerçek Venedik’li ne yer içer diye araştırmak insanı çok ta bir yerlere götürmüyor.

Size Venedik’te 3 restaurant önerisi yapmadan önce seyahat öncesinde okuduğum bloglardan aklımda kalanları maddeliyorum. Beni hiç yanıltmadılar, umarım sizin de işinize yarar.

  • San Marco civarı gerçek bir turist kapanı. Mümkünse hiç bir yere oturmayın, kahve bile içmeyin.
  • Gerçek Venedik’liler Lazanya yemezmiş. Eğer restaurant menüsünde Lazanya varsa lokal restaurant değildir, oturmayın.
  • Bazı restaurantların menüsünde “turist menü” tabiri var, bu mekanlardan da kaçın. :)
  • İtalya denince akla pizza ve makarna geliyor biliyorum. Ama Venedik’te pizza yapımı için elzem olan taş fırın bir elin parmaklarından da az. Bu sebeple kaloriyi pizzadan değil de makarnadan alma yoluna giderseniz, daha iyi bir seçim olur.
  • Venedik’te deniz ürünleri harika pişiriliyor. Tercih ederseniz, sizi utandırmam.

 

Haklı olarak soracaksınız şimdi bütün bu maddeler tamamda hani restaurant önerileri.

Tamamdır hemen listeliyorum…

Biz Venedik’e ikinci evlilik yıldönümümüz için gitmiştik. Haliyle mekanlar biraz romantik oldu. Önerilerim çok bütçe dostu değiller. Venedik’te akşam yemeğinde beyaz masa örtülü bir mekanda 1 şişede şarap açtırarak yemek yemek istiyorsanız 2 kişi 130-150 Euro arasında hesabı kafanızdan çıkartmanız lazım baştan uyarması.

Alla Testiere (http://www.osterialletestiere.it

3 gün uğraştık gidebilmek için. Telefonu açmadılar, direkt gittik elimizle kendi ismimizi yazdık rezervasyon defterine :) Minicik bir mekan. Ne bir manzarası var, ne de çok şık bir ambiansı. İnsan bunun için mi uğraşıyor diyor hali ile.

Ama meğersem bu küçücük mekan değil Venedik’in, İtalya’nın en iyi 10 lokal restaurant’ı içindeymiş.

Venedik’te harika restaurant’lara gittik, çok iyi chef’lerin elinden pişmiş yiyeceklerden yedik ama inanın gözümü kapadığımda aklıma gelen tek lezzet burada yediğim “Karidesli, ıspanak doldurulmuş Ravioli” bambaşkaydı. (Resmi aşağıda, malesef tabak biterken anca aklıma gelmiş fotoğraf çekmek)

Şahsi yorumum: İçinde hamur ve deniz ürünü olan bir tabağın mükemmel olmamasına imkan yok, dilediğinizi seçin.

IMG_3312

 

 

Cipriani Cip’s Club (http://www.belmond.com/hotel-cipriani-venice/cipriani_restaurants)

Yıldönümü yemeğimizi Cipriani’de yemeğe karar vermiştik ama içindeki restaurant’lardan seçmek daha zor oldu desem yalan olmaz. Biz daha sade olsun, bir de harika manzarası olsun diye Cip’s Club’u tercih ettik. Aslında kış için içerde de şık bir mekanları var ama güzel havalar için tam da St. Marks alanının tam karşısına gelecek şekilde su üzerinde bir teras restaurantları var. Servis şahane, yemekler harika, manzaraya da siz karar verin.

Bahar aylarında gidecekseniz beyaz kuşkonmaz’ı kaçırmayın. Haziran gibi sezonu bitiyor. Ben karidesli risottosuna da ayrıca bayıldım. Ama yemekte ise balık iyi bir tercihti.

 

IMG_3230

IMG_3236

 

 

Osteria Oliva Nera (http://www.olivanera.com/en/restaurant-in-venice)

4-5 saatlik Venedik gezisi sonrası saat olmuş 9, benim insülin değerim tavanda. Bildiğiniz açım, yorgunum, susamışım, huysuzum. Üstüne üstlük iyi bir yerde yemek istiyorum ama rezervasyon da hak getire. Şans eseri denk geldiğimiz hoş bahçeli bir restaurant şefi yer var mı sorumuza, rezervasyonunuz yok mu diye gözlerini koca koca açıp soruyla cevap verince moralimizde ayaklar altına alındı açıkçası. Allahtan çok yürümüşüz de eşim Foursquare yardımı ile bu restaurant’ı buldu, üstelik tam bizim için 2 kişilik bir masa da vardı. Bu da küçük bir mekan. Yan tarafta bir restaurant’ları daha var, bir de karşılarındaki küçük meydana da masa attırmışlar. Biz ana mekanda yedik. Çok sıcak bir muhabbet vardı. İyi bir lokal Venedik restaurant’ından bekleyeceğiniz her şey var. Balık çeşitleri şahane, şarap kavları geniş. Ama o tatlıları yok mu tatlıları.. Venedik’te yediğim en iyi Tiramisu’yu burada yedim, meraklılarına duyurulur.

IMG_3203

 

 

Venedik özel bir şehir. Evet pahalı. Ama çok romantik ve farklı bir ambiansı var.

Şimdiden size iyi gezmeler & iyi tatiller.

 

Category : Gurme, seyahat
Tags :