Türkiye’nin en iyi 5 plajı – denizi!

Yazıya başlar başlamaz söylemem lazım. Bu sıralama eşim ile seyahatlerimizde deneyimlediğimiz plajlar arasından yine birlikte yaptığımız seçimlerle çıkmıştır. Kendinize katkısı ve eşliği için şükranlarımı sunarım :)

Sıralama kriterlerimiz çok net.

  • Denizi tertemiz, masmavi olacak.
  • İçinde yosuna ilişkin en ufak bir sinyal bile olmayacak. (bu benim özel kriterim)
  • 5 metre derinlikte taşı aşağıya attın mı sanki ayağının ucu ile uzanabilecekmişsin gibi berrak olacak.
  • Kumsalı temiz, kumluk ama taşlı ise de mümkün olduğunca minik ayak acıtmayan tipinden olacak.

Kriterler net ise sıralamaya geçiyorum :)

1. Datça – Palamutbükü

Evet gitmesi, gelmesi, ulaşımı zor. Ama iyi ki zor ki, bu kadar temiz ve güzel kalabilmiş :) Bizim tercihimiz Otel Mavi-Beyaz’ın beach’i. Otel 2 kişi OK 550 TL civarında butik, ödüllü bir otel. Biz genelde Datça içinde hatta Eski Datça tarafında kalmayı tercih ediyoruz. Buraya da günübirlik gelip, beach’lerinden faydalanıyoruz. Giriş kafalarına ne eserse. Bazen sadece yediğimizi içtiğimizi ödüyoruz, bazende adam başı 40 TL isteyebiliyorlar. Mekan, profil, servis, lezzet çok iyi. Denizi ondan da iyi. Arabanız olmasına da gerek yok, Datça merkezden otobüsler ile de günübirlik gidilebiliyor.

IMG_1099
2. Bozcaada Habbele Koyu

Bozcaada’nın denizi herkese göre değil. Şahsi tabirimle “soğuğa alıştığını sanıyorsun ama aslında donmuşsun hissetmiyorsun” gibi bir durum var :) Ama burası sıcak bir deniz olsaydı, bir de adaya ulaşmak bu kadar zor olmasaydı ne bu ada, ne de bu deniz böyle kalmazdı. Adada denize girilebilecek çok plaj var. En bilineni Ayazma, onun sağında yer alan (en uzunu) Sulubahçe, biraz ileride en sağdaki ise Habbele Koyu. Habbele koyunda Bozcaada Su Sporları şemsiye ve sandalye sağlıyor ama bu sene henüz hizmet vermeye başlamamışlardı. Mitos Beach az kapasiteli, biraz hınca hınç tarzı olan ama tuvalet, bira ve yiyecek ihtiyaçlarımızı karşılayabildiğimiz için olduğuna şükrettiğimiz bir mekan. Yani şemsiyenizi kapın, gidin kumsalda sakin bir yer bulun, günün nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Bir de bonus öneri; Bozcaada da 2 tekne var günlük tur yapan, kişi başı 60 TL verdiğinizde öğlen saatlerinde burada hem öğle yemeği molası hem de dibi görünen denize en derinlerden atlayarak girme şansı yakalayabilirsiniz.

3. Kaputaş Plajı (Kaş-Kalkan arası)

Tam bir yol üstü denize girme alanı. Görenin kendini denize atmadan, aşağıya indin de hadi nasıl 187 basamak çıkacaksın diye düşünmeden koştuğu bir kumsal. Sabahları 10 civari denizi ayrı bir güzel. Sakin, duru. Hızlıca derinleşiyor, sahile yakın dalgaları insanı eğlendiriyor. Şimdiye kadar tesis yoktu, Temmuz-Ağustos aylarında bir kaç şey satan bir köşe vardı. Duydum ki belediye izni ile bir tesis yapacaklarmış, vallahi de bitirecekler canım Kaputaş’ı. Tuvalet olmadığı için gelenlerin bir kaç saatten fazla kalamaması sayesinde bu kadar güzel ve bozulmamış kalmış bir plaj burası. Şemsiyesiz gelmeyin, kavrulursunuz.

IMG_7841

 

4. Assos – Kadırga Koyu

Assos genelde tarihi limanı ile bilinen bir yer. Kadırga Koyu limanın biraz arka tarafında kalıyor, her keseye göre konaklama alternatifi var. Benim tercihim Assos Beyaz Club. Özenli, şirin bir aile işletmesi burası. Ama hizmetleri o kadar profesyonel ki, temizlik, lezzet, konfor ve misafirperverlikten 10 üzerinden 10 veriyoruz. Konaklama alternatifleri çadır ve bungalov şeklinde, bir de sürprizleri var, 12 yaşından küçük çocuk kabul etmiyorlar. :) Deniz şahane, hemen derinleşiyor, kumsalı taşlık biraz ayak acıtabiliyor. Gündüz köylü hanımların el işi göz nuru bir çok hediyelik alma imkanı bulabilirsiniz. Şekerciye özel dikkat, tekerlemeleri dilinize yapışabilir :)

IMG_0770

IMG_1150

5. Kuşadası Milli Park – Karasu Koyu (Güzelçamlı)

Milli Park içinde 5 adet denize girebileceğiniz mekan var. Foursquare’deki neredeyse tüm yorumları okuyup burayı tercih ettik, yanılmamışız. Sabah erken gitmek şart. Öğleden sonra deniz dalgalanabiliyor, hem de kalabalık çok artabiliyor. Çoluk, çocuk, piknikçi ne ararsan var. Ama sabah 9 gibi milli parka giriş yapabilirseniz hem sote bir yer seçersiniz, hem de kalabalıklaşmadan denizin en güzel saatlerinde tadını çıkarırsınız. Küçük bir büfe var ama giderken yanınıza günlük ihtiyaçlarınızı almakta fayda var. Sadece burası için gidilmez belki ama yolunuz bu taraflardan geçiyorsa masmavi dibi görünen yosunsuza yakın bir denizde dağlara bakarak yüzmek güzel bir keyif.

IMG_1131

Category : seyahat
Tags :