internet reklam advertising

2012’nin Türkiye dijital pazarlama sektörüne sürprizleri neler olacak?

Ne kadar çok yazı okuduk değil mi son bir, bir buçuk ayda 2012 öngörüleri ile alakalı.
Piyasanın göbeğinde olan bizler için aslında bu gelişmeler o kadar hızlı olabiliyor ki, zaman zaman bir durup düşünmek bile gerekiyor gerçek gelişmeleri hatırlamak için.

internet reklam advertising
Çok değil sadece 5 sene kadar önce dijital iletişim dendiğinde %90 banner reklamcılığı anlardık. Google, ofisini açtı ve yavaş ve derin adımlarla search’i stratejiye ekletti. Son 2,3 yılda artan internet penetrasyonu ile birlikte e-ticaret’in gelişimi elbette en çok search’e yaradı, bütçeler maksimize oldu. Peki değişiklikler bu kadar mı? Elbette değil. Kullanıcı ile interaksiyona girelim, basit bir bannerla işi çözmeyelim dendiğinde bir proje fikri ve elbette micro site patlatılırdı. Şimdi bu proje fikirleri aynen devam ediyor, ama micro siteyi sosyal medya entegrasyonlu yapmak, hatta direkt sosyal medya sitesinin içine gömmek şekline dönüştü.

Peki kullanıcı aynı mı kaldı? Elbette değil. Çok daha gençleşti, daha mobilleşti. Daha sosyal, daha oyuna meraklı. Metin okumaktansa daha fazla video seyrediyor. 140 karaktere sığan minik metinler ile bilgisini tazeliyor.

Kullanıcıyı yakalamak, doğru yerde, doğru mesajı verebilmek git gide zorlaşıyor. Network’ler farklı kategorilerde modellerde kullanıcı kimdir, ne ile ilgilenir gibi çalışmalar yapsalarda gerçekten “davranışsal hedefleme” henüz emekleme safhasında.

Bu marka sahiplerine de inanılmaz bir yük getiriyor. Hani mesajı kime vermeli, onu hangi kanalda yakalamak mümkün, peki yakaladık diyelim ilgisini nasıl markaya çekmeli? Bu da inanılmaz bir dijital strateji ve kanal seçimini getiriyor beraberinde.

online reklam advertising spend harcama

 

Emarketer’in makalesinde Amerika’da Online Reklam pastası ile ilgili güzel bir bilgi var. Emarketer, sadece 3 kanalın pazarın %80’ine sahip olduğunu söylüyor. Nedir bunlar derseniz; search, banner ve video reklamcılığı.

Onümüzdeki ay IAB, sektörün 2012 reklam pastasına ilişkin tahminlerini açıklayacak. Ilk 3 Türkiye içinde değişmeyecektir ama daha küçük kalemlerde büyük farklılıklar olabilir.

 

Peki 2012 için gözünüzü ayırmamanız gereken alanlar neresi mi?

Video reklamcılığı
Kesinlikle yükselişte. Dikkat etmeniz gereken reklam yaparken ceza yememek olmalı. Reklam verdiğiniz site eğer telif hakkına sahip değilse bundan başınız derde girebilir.

Profilleme
Davranışsal hedefleme konusunda çalışmalar süregelsin, şimdilik demografik hedefleme üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyoruz. Video pastası büyürken, networkler pre-test uygulamaları ile videoyu izleyen kimdir sorusuna cevap arıyorlar.

Mobil Reklam
Senelerdir patlatmaya çalışıyoruz. BTK 3. çeyrek raporunda mobil internet kullanan abone sayısı 4 milyona ulaşıldığını gösteriyordu. Mobile iki farklı yerden bakmakta fayda var. Evet mobil envanter inanılmaz büyüyor, bu durum kesinlikle mobil reklam piyasasını büyütecektir ama öte yandan Tablet pazarındaki büyüme içeriğin önemini bir kez daha ortaya çıkaracak.

Sosyal Medya
Rakamlar ortada. Facebook kullanıcısı 31 milyon, Twitter’da erişen 7 milyona yakın Türkten bahsediyoruz. Sadece bu iki dev değil, Foursquare, Pinterest gibi alışverişe de yönlendirebilecek modellerde olacak gözümüz. Linkedin bu sene ilk defa Türk reklam piyasına giriyor olacak. 1 milyon Türk kullanıcının ağırlıklı AB+ Metropolde oturan beyaz yakalı olduğunu düşünürsek, display pazarından ciddi pay alabileceğini düşünmek yanlış olmaz.

Rich Media
Ilk 3 ayda yeni yatırımlar duyacağız bu konuda. Display’ın payı içerisinde rich media uygulamalarının artacağına da kesin gözü ile bakabiliriz.

 

Benden bu kadar, sizin öngörülerinizi de bekliyorum.