Sosyal medyada herkese çiçek dağıtmanın sonuna mı geliyoruz yoksa?

Kullandığımız teknolojilerin erişimi, günlük dile olan entegrasyonu ile doğru orantılı.
Çok uzun değil belki Facebook hayatımıza gireli ama yine de Facebook arkadaşım, Facebook fotoğrafı gibi tabirlerle hayatımıza katkısını belli ediyor şimdiden. Yok canım o kadar da değil, ne alakası var diyene web’den aramanın adının Google’a baksana olduğunu hatırlatmak isterim :)

Birden bire herkes ahbabımız, arkadaşımız oldu çıkıverdi, Facebook, Twitter olmasa belki hiç tanımayacağımız, belki bir daha karşılaşmayacağımız, adını bile anmayacağımız kişilerin tatile nereye gittiği, öğlen ne yediği, politik görüşleri ilgimizi çeker oldu. Ilginin de ötesinde benzer noktalar bulduğumuzda retweet etmekten, like etmekten duramadık.

Tabi herkes böyle değil. Bu fazla “samimi” ortam biraz daha seçici kişileri “ciddi abla ve abileri” rahatsız etti. Onlar bu ortamlardan yavaş yavaş kaybolmaya, üyeliklerini bekletme (suspend) konumuna almaya başladılar.

Bu samimi ortamlar elbette bize daha fazla insana erişme, düşüncelerimizi yayma imkanı sağlıyor, peki ama gizlilik ve özel hayat ihtiyaçlarımıza ne oldu diye sorabilirsiniz. Aslında onlar hiç bir yere gitmedi, sadece Path gibi yeni niche sosyal networklerin çıkışını bekliyor.


Path.com henüz bir kaç yüz bin üyeye sahip bir niche network. Google’un 100 milyon dolar’lık teklifini reddedince hali ile biraz fazla ünlü oluverdi. Path.com‘un özelliği, Facebook ve Twitter’in aksine size binlerce arkadaşa sahip olma imkanı sağlamıyor, arkadaş listesini sadece 50 kişi ile sınırlı tutuyor, böylece “gerçek arkadaşların ve ailenin” takip edebildiği bir içerik paylaşmanızı sağlıyor.

Çok yakında dilimize “path arkadaşım” katılırsa şaşırmam.
Kanka=Path yani :))

Tags :