ARAD (Augmented Reality Advertisements), ürün ambalajlarını reklam mecrası haline getirecek…

Son bir kaç senedir AR (Augmented Reality) kavramı ile sıkça karşılaşıyoruz. Türkçeye “Arttırılmış Gerçeklik” olarak kazandırılan kavram, Forrester Research’e göre tüketicinin çevresi ve markalar ile ilişkilerini degiştirecek, dijital ve gerçek dünyayı birleştirerek tüketici ile iletişim kurulabilecek olan bir köprü oluşturacak.

Gün geçmiyor ki Location based start-up’ların AR konusunda yeni fikirleri ile karşılaşmayalım. Türk piyasasında ise Turkcell’in konuya çok fazla eğildiğini biliyoruz. Mecra tarafında ise arabam.com ve milliyetemlak.com’dan AR uygulamaları gördük.

ARAD (short for Augmented Reality Advertisements) tarafında ise Seul’lu bir AR ajansının (Zenitum) ürünü fark getirecek gibi görünüyor. Şu anda sadece appstore’dan ulaşılabilinen ürün 1 aya kadar android cihazlar tarafından da kullanılabilecekmiş. Bu gibi yeni uygulamaların markaların iştahını açacağına ve AR pazarının gitgide büyüyeceğine gönülden inanıyorum :)

Günün birinde günümüzde barcode’lar vasıtası ile birer bilgi noktası olmaya yaklaşan ürün ambalajlarının, gitgide mecralaşacağını düşünmemek elde değil…