Sosyal Medya ve Casper

Casper Nirvana‘nın son reklamını gördünüz mü bilmiyorum ama ben izlerken Intel gibi bir dünya devinin reklamı zannettim bir an. Prodüksiyon kalitesi ve reklam senaryosu açısından tebrikler…
Izlemeyenler için reklama göz atalım :)
Reklamı izleyince Casper’in sosyal medya hesaplarını merak ettim.
Göz atınca bir kaç tane madde içeren “to do list” çıktı Casper için ortaya.
(Ilaveniz varsa beklerim.)
1. Önce web sitelerinden başlayalım.
Tasarımı web2o’a yakın çok sade bir site. Yeni logolarına kesinlikle yakışmış tasarım.
Ama televizyonda para ödeyerek seyrettirdikleri filmi neden web sitelerinin ana sayfasında yayınlamadıklarını anlayamadım. Bir de özellikle sosyal medya hesaplarının linkleri (Facebook ve Twitter) o kadar aşağıya ve renksiz eklenmiş ki, bulup takip edebilene aşkolsun…
Fimlerini Dailymotion’da oluşturdukları kurumsal hesapta izletiyorlar ama web sitelerinde bu sayfanın linki bile yok :( Ararsanız da basın köşesinde çıkıyor karşınıza..
Sosyal medya hesaplarını ve kurumsal blog adreslerini kesinlikle sayfanın en tepesince sağ köşede home ve arama kutularının yanında vermeleri lazım, bu kadar emek harcamışlar, güzel işler de çıkıyor, bari insanlar ulaşabilsin.
2. Facebook ve Twitter hesaplarının isimleri neden birbirinden farklı çözemedim.
Aynı kullanıcı ismini, linki kullanmak, daha rahat bulunmayı sağlar ve kurumsal kimliğe de yardımcı olur.
3. Facebook sayfası performansı biraz düşük geldi.
Sadece 447 kişinin takip ettiğini görünce gözlerime inanamadım. Geçmiş postları kontrol edince sayfanın Eylül 2010 ortalarında oluşturulduğu anlaşıldı da biraz nefes aldım.
Facebook sayfasında biraz hedef kitle sıkıntısı var. Kurlarla ilgili mesajlardan, kurumsal blog yazılarına ve basında Casper haberlerine geniş bir yelpaze var. Ama genelde neden yeni bir Casper almalı, en son Casper’ın ve ürünlerinin hayatımıza etkisi ve performans farkları yok. Halihazırdaki müşteriler ile potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını birbirinden iyice ayırıp dengelemek, bu ayrı hedef kitlelere göre içerik üretmek önemli bir nokta.
Bir de kesinlikle reklam videolarını direkt sayfada bir tab ile eklemeliler. Facebook’un böyle bir özelliği varken, sayfanın takipçilerine web sitelerindeki basın sayfasının linkini vermeleri çok pratik değil…
4. Twitter‘a ağırlık vermedikleri ortada.
Biraz facebook’vari postlar ile ilerlemeye çalışıyorlar ama twitter’ın dinamiği biraz daha farklı. Belki bir kullanıcı dostu, pratik öneriler veren bir hesap kişiliği follower sayılarını daha fazla arttırır.
Son söz
Yazdıklarım olumsuz gelebilir diye bir dip not eklemek istiyorum. Listede evet yapılacaklar çıktı ama kafa dağınıklığını çözdükten sonra kesinlikle doğru yoldalar.

Casper, eğer müşterileri ile daha fazla iletişime geçer, onların kullanıcı problemlerini sosyal medyadan takip ederse önümüzdeki senelerde en sevilen markalar listesinde kendisine kesinlikle yer edinir.
Not: En yakın zamanda “Casper’ınla yaptığın en yaratıcı şey” kampanyası bekliyorum onlardan :)