Toplu Alışveriş (satın alma) modeli nereye gidiyor?


Bir biri ardına açılan toplu alışveriş siteleri, itiraf etmek gerekirse benim de bu aralar favorim. Nasıl olmasın ki? Her zaman gittiğim, hizmetlerinden memnun kaldığım mekanlarda aynı hizmeti %50 indirimle faydalanma şansına arkamı çeviremiyorum. Bu modele olan inancımı daha önceki yazılarımdan birinde yazmıştım.

Son bir kaç ayda aklımda kalanlardan kısa kısa…

Talep böyle büyük olunca farklı iş modelleri de doğuyor tabi… Sadece grup satın alma sitelerinin günlük tekliflerini tek yerden takip edeceğiniz 3 site var bildiğim… Firs.at , Grupguru ve Firsatbufirsat. Firsatbufirsat, email adresini ve bulundugunuz ili görmeden fırsatları göstermediği için içlerinde en büyüyemeyecek olanı görünüyor.

Yatırımcılar internet dünyasından isimler genelde. Ama bu iş bildiğiniz vahşi ticaretten başka bir şey değil. Sadece müşteriniz internette… Satın almacıların, tedarikçilerin de yıldızı parlayacak. Hani geçen sene Sosyal Medya Uzmanı da mı olurmuş, bunlar bildiğiniz digital pazarlamacı diyorduk ya, bu sene de “Online Fırsat Bulucu” mu olurmuş dersek hiç şaşırmam :))


Son haftalarda duyumlarını almaya başlamıştık zaten, Mekanist.net‘te firsat işine başladı. 2,5 yılda mekanlarla geliştirdiklerini düşündüğüm güzel ilişkileri kullanıp, iyi de bir ekip kurabilirlerse, özellikle yeme-içme tarafında sektörün en iyisi fırsatlar sunacaklarını beklemek çok da zor değil olsa gerek…

Mekan sahipleri modele toplu alıyoruz o yüzden indirimli yerine, bu kadar paraya bu kadar hizmet dedikleri anda güvenler zayıflar. Zaten sosyal medya’daki yorumlarda en fazla üstünde durulan konu da bu. Türk insanı hizmet sever, en ufak bir imada, rahatsızlıkta “rezil” olduğunu düşünür. Kendini bir daha bu duruma düşüreceğine, giderim paramla, başlarım kuponuna der. Olumsuz örneklerin sektöre dönüşü çok acımasız olur, aman dikkat…

Yazın genelde mekanlar boşken, bu promosyonlar mekan sahiplerine çok çekici geliyor olabilir… Kış çok yaklaştı. Bir çok mekan en azından mevsim geçişinin başında önce bir önümüzü görelim, kupon işine gerekirse gireriz diyebilir… Bu durumda en azından Eylül-Ekim aylarında iyi fırsatların sunulamamasına sebep olabilir.

Sortie gibi bir çok mekan kupon işine giriyor ama içeriye alıp almama hakkını da gizli tutuyor. Mekan bir yandan dolarken, bir yandan da müşteri profilinin düşmemesi mekanlar için en büyük öncelik olsa gerek. Premium müşterilere, premium bir hizmet sunan bir grup henüz açılmadı. Örneğin bankaların premium kredi kartlarına özel alışveriş kulüpleri gibi.. Bunu ilk açan en iyi mekanları kendisine bağlar…

Hala kredi kartına taksitin başlamaması çok enterasan. Trendyol için verdikleri indirim kuponu kampanyasına bakınca en azından Bonus’un bu işe sıcak bakacağını düşünürdüm oysaki..

Satın alanların gerçek ihtiyaçlarını almadıkları, sistemin boşuna para harcattığı gibi yorumlar da dolanmıyor değil etrafta..

Herşeyde olduğu gibi bu soruların cevabı da faydada.. Eğer fayda varsa müşteri de var…

Siz neler düşünüyorsunuz?
Sektör büyür mü, küçülür mü?

Category : onlinepazarlama
Tags :