Bir pazarlama profesyonelinin Farmville’den öğrendikleri

Bu yazı uzun zamandır aklımda idi, ama başımı Farmville’den kaldırıp bir türlü yazamamıştım :) Geçen aylarda Friendfeed’deki bir feed ise tamam artık yaz dedirtti. Geçte olsa bu satırların sebebi onlar. Özgür ve Emre‘ye teşekkürler.

Farmville‘i uzun uzun anlatmaya niyetim yok. Facebook platformunda da oynanan, kullanıcının kendi çiftliğine sahip olmasını, istediği ekinleri yetiştirmesini, biçmesini, hayvanlara sahip olmasını sağlayan, arkadaşları ile oynayıp kazanabildiği, kullanıcının aksiyonları doğrultusunda tecrübe, puan, para kazanabildiği bir oyun.

Peki peki Farmville pazarlamasını bırakıp sadede geçiyorum;

Bir pazarlama profesyonelinin Farmville‘den öğrendikleri neler mi?

Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal medya’yı boş geçerek oyun oynatılamaz. Siz siz olun oyun için micro site yaratsanız da mutlaka sosyal medya araçlarını işin içine katın. Sadece fan page açmaktan, status uptade’lerden, profile picture’lı oyun düzeneklerinden de bahsetmiyorum. Bugün farmville’i farmville yapan, günde milyonlarca kişinin login olduğu facebook ortamında bu oyunu oynatması. Farmville.com adresinden de girerek oyuna katılabiliyorsunuz, ama oynayanlarının çok azının böyle yaptığını tahmin etmek zor değil.

Arkadaşları da işin içine katmak.

Sosyal medya’da oynatınca zaten arkadaşlar işin içinde diyebilirsiniz. Bahsettiğim tam bu değil. Yarışmak, galibiyet insan oğlunun içinde var. En çokta bizi yakından tanıyanlara karşı :) Arkadaşlar içerisinde bir yarışma, liderlik fonksiyonu katın işin içine, sonra da arkanıza yaslanıp izleyin, birbirlerini geçmek için neler yapacaklarına siz bile inanamayacaksınız… Hele de birbirlerinin çiftliklerini daha sık ziyaret etmelerini sağlayıp, sahip oldukları ile gösteriş yapma fırsatını da veren bir oyun düzeneği olursa…

Yeni heyecanlar, süprizler şart


Oyun başladığında büyük ödül mutlaka koyacaksınızdır. Üzgünüm ama bu da yeterli değil. Eğer oyuna katılanların sonuna kadar kalmasını hedefliyorsanız, sitenizi daha çok ziyaret etmelerini istiyorsanız ilgiyi surekli ayakta tutacak aktiviteler duzenlemek durumundasınız. Ve bu aktiviteleri de mutlaka yeni ödüller, hediyeler ile destelemelisiniz.

Özel Günleri atlamayın.


Önünüze bir takvim alın. Markanızın sahiplendiği özel günleri, bu günlerde yapacağınız özel iletişim planlarını düşünün. Bu özel günleri oyunun içerisine naıl katacağınızı planlayın.

Birazda hayırseverlik

Hep eğlence, hep eğlence nereye kadar. Kafanızı biraz markanızdan kaldırıp çevrenize bakın, dünya da neler oluyor değil mi? Farmville bir oyun içerisine hayırseverlik’in nasıl entegre edilebileceğini Haiti Depreminde yaptığı kampanya ile gösterdi. İşin sırrı hep birlikte kazanmada. Zynga, Haiti kampanyasında gelin bağış yapın, bende şunu yapıyorum demedi. Kampanyaya özel bir ürün çıkarttı, bu üründen kazandığı tüm parayı da bağışladı.

Başarı ayrıntılarda saklı

Oyununuzun hedefi, amaçları, hediyeleri belli olabilir. Ama unutmayın piyasada sizin hedef kitleniz ile benzer şekilde iletişime geçmek isteyen markalar, üstelik belki de rakipler var. Mekanizma çok önemli, ama sunuşun da önemli olduğunu, oyunda her bir ayrıntının size fark getireceğini unutmayın.

Anında katılımı hızlandıracak süreli akiviteler


Baktınız oyunda bir durgunluk hakim. Kısa süreli, gerçekten çok kazandıran, fark getiren stratejileri ortaya koymalısınız. Örneğin Farmville’de bir dönem, haftasonu dışarıda gezenleri (!) oyuna daha fazla sokmak için özel hediyeler var idi.

Bir kaç cümle ile farmville başarısını özetleyecek olursak;

Kullanıcı davranışlarını izlemek,
Anında aksiyon göstermek,
Sürekli yenilik,
Rekabeti körüklemek,
Birlikte kazanmaya özen göstermek,
Her zaman ulaşılacak, özenilen bir hedef koymak,

olarak listelenebilir…

Ben kendi adıma, bu oyundan ne zaman soyuyacağımı cidden merak ediyorum….

Category : sosyal medya
Tags :