Gazeteler ücretli içerik savaşını kazanabilecek mi?

Blog’da daha önceleri de değinmiştik, gazeteler yeni gelir kapıları aralamaya çalışıyorlar, bir biri ardına yeni ürünleri, uygulamalar gerçekleştiriyorlar.

Bütün çaba’da yazılı basını 2010’lardan sonra da yaşatmak adına … Bütün çarelerde daha çok basılı gazete satmak yerine, hep internet’teki içeriğin ücretlendirilmesinde birleşiyor…

Sadece bugünün değil, son haftaların bu konuda en büyük haberlerinden biri kuşkusuz İngiltere’nin basın devlerinden Times‘in internet baskısını ücretlendireceğini açıklaması.

Bu savaşa girişen bir diğer isim ise Fransızların dev markası Le Monde. Le monde, internet sitesinde ücretsiz sunduğu içeriği ücretli hale getirecek bir modelin duyurusunu yaptı. Ücretli iphone app’in yanı sıra, daha küçük ücretli ama daha sınırlı bir içeriğin alınabildiği paketler söz konusu.

Burada en enterasan olanı ücretlendirme paketlerindeki farklılıklar.
Le Monde, internet aboneliklerinde aylık 6€’dan başlayan, içeriğin derinliğine doğru 30€’lara ulaşan bir fiyatlandırma politikası izlerken, Wall Street Journall gazete ve internet’in ayrı ayrı alınabildiği bir modelin yanısıra tek abonelikle de erişim sunuyor.

Ben nefesimi tutmuş, NYtimes‘in bu konudaki aksiyonlarını bekliyorum. Sene başında bu konularda çıkan haberlerin aksine, NYtimes, henüz bir aksiyon almadı.

Gazeteler ücretli içerik savaşından başarı ile çıkacaklar mı?


Dünyanın en büyük haber markalarının hep birlikte bir ücretli modele geçebileceği modelde, kaliteli içerik ihtiyacı olan, her zaman erişmek isteyenlerin bu abonelikleri uygun ücretler ile geri çevirmeyecekleri kesin. Elbette ilk dönemlerde markasız, ya da lovebrand olmayan haber markalarının tüketimi artacaktır. Ama okur ve kullanıcıların içerik ihtiyaçları işte bu kaçış döneminde bu markalar tarafından sağlanamazsa ve gelişebilecek olaylar da okurların nitelikli, markalı habere olan ihtiyacını körükler ise neden olmasın diyorum? Burada püf noktası büyük markaların inatçı olması, yollarından çabuk dönmemesi olabilir…

Bizim ülkemizde ne olur derseniz?

Biz Türkler hala internet’ten ürün, servis alırken ücretsizini tercih ediyoruz.
Algımız hala bu yönde. Ama eminim ilk 5’te yer alan gazete markaları, dünyanın bu aksiyonlarını denemekten geri duramaz. Ama elbette tamamı ücretli değil, bir kısmı ücretli bir model ile.

Üstelik dünyanın dev markaları bu savaştan galip çıkarsa, gelecek ülkemize tahmin edebileceğinizden de çabuk gelebilir…

Tags :