Sosyal medya’da iş ve özel hayat dengesi

Sosyal medya’da iş ve özel hayat dengesi de ne demek diyebilirsiniz. Önce “gerçek” hayatımızda bu dengeyi koruyalım, işi işte bırakalım, ailemize, arkadaşlarımıza, özellikle kendimize daha fazla vakit harcayalım diyebilirsiniz.

Kazın ayağı öyle değil malesef!

Sizin işinize ya da kendinize vakit ayırmadığınız çok da bilinmeyebilir ama sosyal medya’da yaptığınız aktiviteler, yaydığınız feed’ler, tweet’ler aracılığı ile bu durum çok da rahatça görülebilir.

Bu denge gerçekten de o kadar kolay değil!

Hepimiz etrafımızdaki kişilerden çalıştıkları şirketlerde internet ve sosyal medya kullanımının kısıtlandığını duyar olduk. İşi gereği internet/pazarlama departmanlarında çalışanlar haricinde genelde erişim kısıtlı.

Emarketer’da yayınlanan araştırmaya göz atınca bu uygulama çok yanlış gibi de gelmedi…

İşyerinden bağlanan kullanıcıların sosyal medya sitelerinin kullanmalarındaki en önemli sebepler şöyle sıralanmış;

– İş arkadaşlarımla networking %79
– İş arkadaşlarım hakkında bilgi edinme % 66
– Genel konularda bilgi edinme %61
– Müşterilere yönelik pazarlama faaliyetleri %37

Araştırmanın sonucunda Facetime, işyerinden internete bağlanan kişilerin ister kişisel, ister profesyonel sebepler ile olsun sosyal medya sitelerine eriştiklerini vurguluyor. Hem de %95 gibi inanılmaz yüksek bir oranda. Üstelik bu kişilerin %61’lik kısmı hergün en az bir defa ziyaret ettiklerini söylerken, %15’lik kısmı gün içerisinde sürekli ziyaret ettiklerini belirtmiş.

Bu %15’lik oranın Türkiye’de reklam, medya, pazarlama sektörlerinde %15’in çok çok yukarısında olduğunu düşünmemek elde değil…

Sosyal medya sitelerinde neler yaptıklarını merak ettiyseniz Liberty Mutual‘un araştırma sonuçları size fikir verecektir. Sosyal medya sitelerinin başı çeken aktivitesi fotoğraf yüklemek, mekan işyeri olunca pek de tasvip edilmiyor hali ile…

Peki yok mu bunun bir orta yolu derseniz?

Çalışanların cep telefonlarından istedikleri tüm sitelere erişebildikleri unutulmamalı :)

Eğer mesai saati uygulaması yapılan bir işyeri ise; öğle saatlerinde sabah mesai öncesi ve yine mesai sonrası engeller kaldırılabilinir.

Burada çalışanlar ve işyerleri açısından farklı tehlikeler olduğu aşikar. İşyerileri çalışanlarının işyerinde geçirdikleri vakti mümkün olduğunda verimli kullanmasını istiyor. Öte yandan çalışanlar ise sosyal medya sitelerinde geçirdikleri vaktin rahatlıkla görülebildiğini, bu durumun hem şimdiki hem de gelecekteki potansiyel işyerleri açısından problem arz ettiğini unutmamalılar.

Category : sosyal medya
Tags :