Gazeteler için yeni gelir kaynağı : uygulamalar

Gazete tirajları ve gelirleri son 10 yılın en büyük çözümsüz sorularından birisi. Azalan tiraj ve gelirler karşısında gazete firmaları ücretli içerik yolunu (paid content)zorlayan stratejiler geliştiriyorlar birbiri ardına.

Kullanıcıların ise yorumu çok net; Ücretsiz başka yerde bulabildiğim içeriğe neden para vereyim ki?

Ücretli sunulacak içeriğe verilecek ekstralar ise kaynak gücü v.s. gösterilerek hep kısıtlanıyor nedense. Bu konudaki en güzel örnek Financial Times‘dan. Bir biri ardına geliştirdikleri uygulamalar ile ücretli aboneliği sonuna kadar zorlayacaklar görünüyor.

Kullanıcılardan sadece internet için para almayı düşünmek te çok mantıklı değil. Apple sayesinde mobil kullanıcılar itunes’a zaten para ödemeye alıştılar. En çok indirilen ücretli uygulamalar oyunlar olsa da gazete haberleri, çeşitli mobil fonksiyonlar sunan uygulamalar da başı çekiyor.

En iyi ücretli örneklerden biri Guardian‘a ait aplikasyon. Marka, Iphone uygulamalarının 70 bine yakın indirildiği haberini kendi teknoloji blog’unda “Uygulama 2.39 Paund olmasına rağmen, bu başarı Iphone kullanıcılarının ödeme yapmaya istekli olduklarını göstermektedir” sözleri ile anons etti.

Kullanıcıların başka hiç bir yerde bulamayacakları bir “hizmet” para almanın tek yolu.

Ama endüstri para bulmaya çalışmaktan, bu “hizmetin” ne olabileceğini düşünmeye pek vakit ayıramıyor gibi…

“Markalı” içerik hiç bir zaman ölmez, ölmeyecek te. Ama formatta değiştirecek.. Okur ve kullanıcıların ihtiyaçlarının nereye, ne şekilde kaydığını takip eden, ve buna yönelik hızlı aksiyon alanlar da kazanacak.

Kazananın kimler olacağını da hep beraber 2010’lu yıllarda göreceğiz.

Tags :