Tomtom’un kurumsal blog’u ve sosyal medya etkinlikleri üzerine…

Tomtom markası ile ilk defa geçen yıl, yüksek lisans proje ödevlerimden birinde tanıştım. Tomtom bireylere ve kurumlara GPS navigasyon teknolojisini kullanarak yollarını bulmalarına, ürünlerini dağıtmalarına ve ekiplerine sahip çıkmalarına yardımcı oluyor. Firma ve ürünleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye türkçe olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Son zamanlarda Tomtom biraz fazlaca önüme çıkmaya başlayınca blog’a da misafir etmeye karar verdim.

Tomtom, tomtom.com web adresi üzerinden iletişimlerini yönetiyor. Tüm dünyada farkı kıtalarda ve ülkelerde satış organizasyona sahip, bu siteden de diğer kanallara ulaşmak mümkün.

Clubtomtom.com

Amerika’da iletişimlerini blog’ları üzerinden de yapıyorlar. Tomtom blog yerine, Club Tomtom adını verdikleri blog adresi yaratmaları yeteri kadar ilgi çekici. Yeni ürün fonksiyonalite tanıtımlarından, kanallardaki satış promosyonlarına daha çok ürün tanıtımı ve satış kanalı olarak kullanılıyor görüntüsü çizen blog’da anket bölümü yaklaşık 2500 katılım ile bayağı ilgi çekiyor görünüyor.

Yanlız tomtom.com ile clubtomtom.com’un ilişkisini zayıf bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Sadece alt menü(footer) da blog/twitter ve youtube’u birlikte kullanarak yönlendirme yapmışlar. Bu alanın müşterileri ile interaktif (!) iletişime yönelik kanalları olduğunu düşünmek istemiyorum ama sanırım gerçek bu.

TomTom’un Web Content Specialist’i olan Brad Schwarzenbach‘in ağzından markanın kurumsal blog stratejilerini, bu blog’u nasıl daha “human” gördüklerini ve blog, twitter ve youtube kanallarını nasıl kullandıklarını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz…

Tomtom Twitter- Youtube Kanalları

Yaklaşık 6500 follower’ı olan twitter hesaplarında Tomtom iphone app’in başarılarından, satışa yönelik mesajlara ağırlık verildiği söylenebilir. Youtube’da ise kurumsal bir kanal açmışlar. Content’in geniş olduğu kanalda sadece ingilizce değil, ispanyolca, fransızca gibi diğer dillerde de videolar var. Eğitici, öğretici bir kanal özelliği taşıyan bu kanalın iletişiminin de tomtom.com’dan yönlendirilmemesi gerçekten enterasan. 2007’de açılan bu kanaldaki toplam video izlenme sayısının 2 milyona bile ulaşmaması zaten bu yönlendirmenin işlemediğini doğrular nitelikte.

Tomtom Voice of Ireland

Tomtom US’nin üzerine çok gitmeden hemen rotamı irlandaya çevirmek istiyorum. Tomtom’un yeni ürün lansmanında sosyal medyayı da etkin kullandıkları inanılmaz bir kampanya gerçekleştirdiler. Kampanyanın ana üssü bir micro site.

Marka, GPS navigasyon sisteminin ses özelliğinde sesi kullanılacak kişiyi seçmek için son model bir araba ödüllü yarışma düzenlemiş. Hedef kitle araç sahipleri olunca kampanyayı internet yerine radyo kanalı sponsorluğu ile desteklemişler görünüyor.

Sosyal medya kullanımı

Facebook’ta bir gruba da sahip olan bu yarışmayı, Allah’tan bu sefer kampanya sitelerinden duyurmayı ihmal etmemişler ama gruba katılım sadece 52 kişi görünüyor.

Son Söz

Tomtom’un digital kanallardaki etkinlikleri iyi, hoş ama pazar lideri bu markanın biraz daha entegre bir çalışma yapması lazım.

İnsanlar hayatlarını kolaylaştıran, sevdikleri ürünlerin kampanyalarına çok daha fazla katılabiliyorken bu fırsatı mümkün olduğunca zorlamaları lazım.

Örneğin Twitter’da local hesaplar açabilirler. Tomtom İstanbul gibi. Bu hesapta elbette yeni çıkan ürünleri, fonksiyonları tanıtabilirler, ama bir de hedef kitlenin araç sahipleri olduğunu unutmayarak, onların hayatlarına Tomtom ile daha fazla hoşluk getirebilirler. Örneğin; kış aylarında “Pazartesi günü İstanbul’a kar yağması bekleniyor, kar lastiklerinizi hazırladınız mı?” :)

Evet gerçekten bir şeyler yapıyorlar ama müşterileri bunun farkında mı? En başta kurumsal sitelerinden, blog’larına ve diğer sosyal medya sitelerindeki kanallarına iyi yönlendirme yaparak, etkileşimlerini ciddi boyutta arttırabilirler. Özellikle İrlanda’daki gibi bir yarışma kurgusunda sadece radyo’yu değil, internet’i daha etkili kullanabilirlerdi. Yarışmaya ses kayıdı gönderen kişiler, sosyal medyada kendilerine destek araması için yüreklendirilebilirdi. Bu proje için yaratılacak özel kanallar daha iyi kullanılabilirdi ve belki daha önemlisi sadece bu yarışmaya katılanlar değil, tüm tomtom hedef kitlesi micro site üzerinden etkileşimli olarak yorum, oy v.b. iletişime geçilebilirdi.

Tags :